ZŠ a MŠ JAK Přerov – Předmostí,Hranická 14

Odhlašování obědů: +420 581 211 656

Kancelář: +420 581 211 739

info@zsjakprerov.cz

ZŠ JAK Přerov-Předmostí

Výskyt vší

Opět se ve škole vyskytly vši. Prosíme, věnujte pozornost této skutečnosti. Zavšivené dítě do školy neposílejte a při zaznamenání výskytu vší u vašeho dítěte vždy školu informujte.
Zde přikládáme pár rad, jak s infekcí bojovat a jak se chránit.

 

 

Jak poznat vši?
Veš dětská měří zhruba tři milimetry a naleznete ji výhradně ve vlasech. Jejich životní cyklus trvá zhruba třicet dní. Vši lepí své hnidy (vajíčka) přímo na pokožku hlavy a během sedmi dní se z hnid vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev. Proto je potřeba jednat a zbavit se vší, co nejdříve.

 

První stadium vši jsou hnidy. Jak vypadají? Jsou to takové miniaturní váčky připojené k vlasům, většinou bělavě lesklé. Určitě je nepřehlédnete. Jejich velikost se pohybuje okolo 1 mm. Od lupů je odlišíte snadno – na rozdíl od lupů je totiž nelze smýt či odfouknout. Odstraníte je pouze mechanicky. Co dělat, když máte podezření, že máte vy nebo vaše dítě vši? Nejdříve si prohlédněte pokožku hlavy, zaměřte se především na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem. Do těchto oblastí kladou vši svá vajíčka nejčastěji.

 

 

Příznaky výskytu vší jsou:
svědění a lechtání pokožky hlavy,
drobné škrábance na hlavě,
poruchy koncentrace – neklid nervozita,
poruchy spánku.

 

 

Jak se zbavit vší?
Už nejsme v době, kdy by bylo řešením ostříhat dotyčného na krátko. Vši se dnes dají pohodlně
vyléčit bez větších obtíží, použijte:

 

Šampón nebo sprej s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti. Přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty, takže se udusí. V poslední době se ukazuje jako vhodnější druhá metoda. Vši nejsou odolné proti přípravkům s olejnatými látkami. Navíc se rezistence parazitů proti přípravku nezvyšuje. Vši nejsou jako v případě první metody pouze ochromeny, ale udusí se. Použijte šampony a spreje na vši, které obsahují olejnaté látky a zbavte se vší jednou pro vždy. Mezi preferované značky šamponů proti vším patří například – Liquido Forte, Paranit, Všiven, Barnys Effective.

 

Šamponem proti vším pořádně umyjte pokožku hlavy. Proceduru opakujte znovu po 8-10 dnech. Většina přípravků proti vším nezabíjí ihned všechny hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Zbavte se hnid, ze kterých by se vylíhly další vši. Dále léčbu podpořte vyčesáváním vlasů tzv. všiváčkem, což je velmi hustý hřeben, který je k dostání v lékárně nebo je přibalen k přípravku proti vším. Dalším vhodným nástrojem pro vyčesávání hnid je elektrický hřeben. Rozhodně vši nepodceňujete. Dostanou se i do vašeho okolí. Veš dokáže bez lidské krve přežít přibližně čtyřiadvacet hodin. Často se vyskytují ve vašem oblečení, ložním prádle, věcech, se kterými přicházíte do každodenního styku. Proto je důležitým krokem při hubení vší, dostat je pryč i z napadených předmětů. Vyperte veškeré vaše ložní prádlo, čepici a oblečení, se kterým mohla veš přijít do styku. Optimálně prádlo perte na vysokou teplotu, abyste si byli jistí, že dostanete všechny parazity opravdu pryč.

 

 

Prevence proti vším:

Jako prevenci, pokud se ve vašem okolí vši objeví, použijte rostlinné silice rozpuštěné v oleji. Ty vši odpudí. Hojně užívaný je olej z čajovníku australského neboli tea tree olej či olej z eukalyptu.
Olejíček kápněte přímo do běžného šamponu, kterým si myjete vlasy nebo pak namažte přímo do vlásků, do pěšinky a za uši.

 

V případě, že se ve vašem okolí objevily vši, preventivně používejte šampony na vši k tomu určené, jako jsou Paranit nebo Pediakid Balépou.