EVVO –enviromentální vzdělávání, výchova a osvěta

Vzdělávací programy EVVO plánované na leden až červen 2016 jsou hrazeny z prostředků Olomouckého kraje, získaných v rámci dotace „Zelená škola“.

Poskytovatel finančně přispívá na podporu environmentálního vzdělávání v programu GLOBE a naekologické kurzy , které děti navštěvují v rámci školní družiny.

Aktuální informace najdete zde : https://evvo-zs-prerov-predmosti.webnode.cz/

Titul Zelená škola

PDF soubor si můžete stáhnout v DOKUMENTY KE STAŽENÍ – kategorie Další dokumenty

Na stránce KE STAŽENÍ/DOKUMENTY je ke stažení:

• ŠPEV na období 2017-2022

• Fenologická kampaň – zahájení pozorování

• Zelená škola Olomouckého kraje – termín uzávěrky

• Netopýří noc

• Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy

• Sběr starých baterií – zahájení

• Fenologická kampaň – přihláška

• Výuka plavání (zdravý živ. styl)

• Globe at Night

• Ukliďmě svět

• Den vody na Sluňákově

• První podzimní den

• Evropský den bez aut

• Evropský den jazyků

• Světový den cestovního ruchu

• Sběr – papír

INDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE ŠKOLY

Název a adresa školy: Základní škola Jana Amose Komenského a Mateřská škola, Přerov – Předmostí, Hranická 14

Zřizovatel: Statutární město Přerov

Statutární zástupce školy: Mgr. Bc. Věra Václavíčková

E-mail školy: info@zsjakprerov.cz

Internetové stránky školy: https://www.zsjakprerov.cz/

Typ školy: Základní škola s 1.- 9.ročníkem

Jméno a příjmení koordinátora EVVO: Mgr. Romana Oulehlová

Kontakt (e-mail): roumoul@seznam.cz

Počet žáků: 353

Počet tříd: 18

Počet pedagogických pracovníků: 35

OBECNÁ CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

Škola se nachází v blízkosti původního archeologického naleziště v Předmostí. Sídlí v jedné budově, součástí areálu školy je školní zahrada, hřiště a pozemky. Škola má v užívání bývalý ovocný sad („Školní kopec“ o rozloze 2 ha ve vzdálenosti od školy cca 3km), k praktickým činnostem v rámci dlouhodobého projektu školní naučné stezky Po stopách lovců mamutů. Jak ve školní zahradě, tak na školním kopci je rozmístěno několik přírodních učeben.

cíle evvo

1. Stát se zelenou školou – školou, která žáky povede k zájmu o okolní prostředí a stane se centrem života obce, kde sídlí
  2. Naučit žáky každodenní činnosti posuzovat podle jejich vlivu na životní prostředí
  3. Propojit dosud běžící akce naší školy a aktivity žáků jednotným tématem
  4. Zvýšit povědomí žáků o stavu ŽP, uvědomění si vlastního podílu na tomto stavu a hledání cesty, jak nepříznivé důsledky naší činnosti na planetu eliminovat nebo alespoň zmírnit.
  5. Prostřednictvím žáků zapojit do ekologické výchovy také jejich nejbližší
  6. Vytvořit společenství dětí, jejich rodinných příslušníků a pedagogů, kterým záleží na životním prostředí
  7. Nabízet nenásilnou formou dostatek aktivit zaměřených na životní prostředí a jeho zlepšování
  8. Seznamovat děti s historií regionu, s tradicemi a odkazy našich předků, vést děti k pozitivnímu vztahu k vlastní rodině, obci a regionu
  9. Doplnit již tradiční akce školy o ekologický rozměr
  10. Naučit žáky využívat přirodu k maximu jejich aktivit jak ve škole tak ve volném čase a s ohledem k přírodě se také při svých aktivitách chovat

EVVO ve škole

Učitelé ve škole mají povědomí o tom, co EVVO zahrnuje, začleňují průběžně různá témata do výuky téměř všech předmětů. Ekologické hledisko je stále více začleňováno do chodu školy, postupně přibývá akcí spojených s tematikou životního prostředí nebo se otázka životního prostředí stává součástí již tradičních akcí, pořádaných školou. Vedení školy vytváří podmínky pro práci koordinátorky EVVO na škole, koordinátorka je uvolňována na školení a porady související s problematikou životního prostředí a ekologického vzdělávání. Také provoz školy stále více zohledňuje ekologické principy.

Činnost koordinátora EVVO ve škole

–       Příprava plánu EVVO

–       Realizace jednotlivých bodů EVVO a jejich vyhodnocení

–       Účast na vzdělávacích akcích, seminářích, školeních a konferencích souvisejících se ŽP

–       nové poznatky z oblasti ŽP předávat vedení školy a kolegům

–       navazovat kontakty s organizacemi zaměřenými na ochranu přírody a se středisky ekologické výchovy

–       podněcovat k ekologickému provozu školy

–       vyhodnocení EVVO

EVVO V PRŮBĚHU ŠKOLNÍHO ROKU

a) Základní vzdělávání

Základní škola má vlastní ŠVP, jehož součástí v každém ročníku jsou odkazy na základní vzdělávání v oblasti EVVO. Otázky životního prostředí, ekologické výchovy a trvale udržitelného rozvoje se staly součástí předmětů prvouka, přírodověda, Český jazyk, ČZSP a Výtvarná výchova na prvním stupni, Člověk zdraví a svět práce, Výchova k občanství, Chemie, Přírodopisu, Zeměpisu a také Výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ.

Žákům se dále nabízí možnost pracovat v ekologicky orientovaném kroužku, který se zaměřuje na vzdělávání žáků a na činnosti spojené přímo s ochranou okolního prostředí.

b) Základní vzdělávání
  1. Výuka předmětů v přírodních učebnách v areálu školy (přírodověda, zeměpis, matematika, dějepis, ČZSP)
  2. Škola v přírodě
  3. Žáci se účastní po celý školní rok sběru odpadu: Papír, použité baterie, vršky PET lahví a hliník